Pro mnohé z nás jsou voda a léto synonymy. A není divu, asi není lepšího pocitu, než se v horkém letním dni ponořit do vody. To je ostatně i důvod, proč mnoho z nás touží po dovolené u moře. Je však pravdou, že ta není zrovna levná, a najde se mnoho lidí, kteří si ji i zkrátka nemohou dovolit. I proto najdeme prakticky na každé zahradě bazén, který má moře alespoň částečně nahradit.
Asi všichni však víme, že mořská voda má dané specifické vlastnosti, které ta, kterou máme v bazénu, nenahradí. Asi všichni víme, že pobyt u moře pomáhá například při specifických kožních onemocnění, stejně jako například při hojení ran. Ostatně proto se například organizují pobyty u moře například pro děti s astmatem. Je tedy jasné, že mořská voda má mnoho benefitů.
Je tedy pochopitelné, že se je lidé snaží replikovat i v našich domácích podmínkách. Jednou z nich je i mořská sůl do bazénu. Jednoduše řečeno, z mořské vody se vyextrahuje sůl. Do ní se následně přidají konzervační látky, aby se nezkazila, a pak se prodává v sáčku. Je tedy poměrně snadné si ji opatřit a nasypat do bazénu. Ovšem ukazuje se, že toto příliš moře nenahradí.
V první řadě je zde fakt, že v moři není pouze sůl, ale i další mikroorganismy, které mají také blahodárný vliv. O podstatně vlhčím a slanějším vzduchu ani nemluvě. U nás nemáme dostatečně velké vodní plochy, aby bylo něco takového možné replikovat. Dále je tu otázka množství. Většina lidí si neuvědomuje, kolik soli by bylo nutné do běžného bazénu nasypat, aby byla její koncentrace stejná, jako i v tom nejméně slaném moři. Nehledě na fakt, že se neustále vypařuje, a je tedy nutné ji neustále doplňovat. Nezapomínat nesmíme ani na to, že v bazénu nejsou proudy a vlny, které by vodu neustále promíchávaly, a které by udržovaly rovnoměrnou koncentraci soli v celém objemu. Rozhodně to tedy není tak dobrý nápad, jak by se mohlo zdát.