Rtuti v osvětlení odzvonilo jen částečně

Za světelný zdroj, který známe pod názvem výbojka, je označována uzavřená trubice, která se naplní směsí různých par a plynů. Do zmíněné trubice jsou zavedeny většinou dvě elektrody, pomocí kterých se zavádí elektrický proud do plynové náplně. Výbojky se využívají především pro přeměnu elektrické energie na světlo. Výbojek se vyrábí několik různých druhů. Záleží na tom, k jakému účelu budou využívány. Podle toho se také liší jednotlivé náplně.

klasická lampa

 • Existují výbojky

  • neonové
  • xenonové
  • heliové
  • argonové
  • a mnoho dalších typů.

Tento druh světla se používá nejen v osvětlení například ulic anebo výkladních skříní, ale může také sloužit umělcům v realizování jejich projektů. Jedním z prvních druhů, které se začaly využívat, byly rtuťové výbojky. Jejich hlavní výhodou bylo to, že měly mnohem vyšší životnost nežli klasické žárovky. Proto se také rychle rozšířily po celém světě. Jejich světlo bylo ale brzy považováno za méně kvalitní, a proto se jich využívalo zejména pro osvětlení velkých prostor. Své uplatnění našly v průmyslu a ve veřejném osvětlení.

lampa u stromu

Nový světelný zdroj

V současné době se od výroby rtuťových výbojek upouští. Přesto je ještě možné vidět je na vesnicích nebo v některých továrních halách. Toto osvětlení poznáte podle jednoho charakteristického znaku – vyznačuje se ostrým zelenomodrým světlem. Tyto světelné zdroje se dnes považují za zastaralé. V České republice tvoří veřejné osvětlení tohoto typu jen malé, skoro zanedbatelné množství. Odhadováno je asi jen na pouhá čtyři procenta.

silnice ve tmě

Pokud bychom se s ním chtěli setkat ve větším měřítku, museli bychom se podívat do Německa nebo Švédska. Tam je stále ještě jejich počet vysoký. Nástupcem tohoto druhu osvětlení je určitém smyslu výbojka halogenidová, která je vyráběna na podobném principu. I tento typ světelného zdroje využívá par rtuti.

3/5 - (2 votes)
Rtuti v osvětlení odzvonilo jen částečně
Scroll to top