Koloběžkáři v ulicích velkoměst

Byly tu sdílená kola, elektrické segwaye, ale největší rozruch v oblasti městské mikromobility zastávají koloběžky. Sdílené elektrické koloběžky se zejména v posledním roce rozmohly a rozšířily do všech koutů stovky měst. U nás se s nimi můžete setkat v Praze (firma Lime), ale rozšíření se plánuje i na Moravě, a to v Olomouci (firma Eagle). Brousí si ale na ně zuby i společnost Uber, která již minoritní podíl ve firmě Lime má. Některé kanceláře mají k dispozici i elektrokoloběžky pro své zaměstnance k účelu krátkých pochůzek spojených s pracovními povinnostmi např. po úřadech.
elektrický skútr

Rychlá a praktická přeprava

Služba je to jednoduchá – stáhnete si speciální aplikaci, potvrdíte základní podmínky. Poté si jen zobrazíte mapu volných koloběžek a odemknout si ji můžete pomocí QR kódu v chytrém telefonu. Nemusíte čekat v zacpaném městě, prostředek je také o dost skladnější než kolo a když už ji nepotřebujete, jednoduše ji odložíte a znovu uzamknete v aplikaci.

Jak je to s cenou?

Poplatek za odemčení je 25 korun a při každé ujeté minutě se pak účtují další 2 koruny. V porovnání například se sdílenými koly, kdy si můžete sjednat měsíční předplatné v hodnotě 195 korun měsíčně nebo u elektrokol 15 korun za odemčení a 2 koruny za minutu, je služba o něco dražší. V některých případech vyjde levněji i MHD, ale u té jste odkázáni na pravidelné jízdní řády nebo omezené spoje.
chlapeček na koloběžce

Bezpečnost

V posledních dnech téma elektrokoloběžek oživila kauza v Bratislavě, kde při spuštění sdílené služby byla odcizena téměř polovina z nich během prvního týdne. Naneštěstí obsahují zabudovaný GPS modul, pomocí kterého bylo všechny možno hned dopátrat. Otázka je tu také s bezpečností online přenosu dat. Do systému se letos v dubnu nabourali hackeři a do informačního systému nahráli vulgární soubory, které uživatelům při jízdě nadávaly. Také úrazů spojených s užíváním této služby přibývá. V USA se dokonce chystá první hromadná žaloba na provozující firmy. Ve Francii se zase chystají zakázat jízdu po chodníku.
A dle posledních studií se také ukazuje, že má tento projekt nemilé dopady i na naše ovzduší, zejména v porovnání s hromadnou městskou dopravou.

Koloběžkáři v ulicích velkoměst
Scroll to top