Co jsou generické léčivé přípravky?


Generické léčivé přípravky (zkráceně generika) jsou levnější variantou často slavnějšího léku. Tohoto svého předchůdce mohou začít nahrazovat teprve po uplynutí jeho patentové ochrany. Obsahují stejnou aktivní látku jako originál a jsou proto snadno zaměnitelná za originál.

Výhody generik jsou jasné – nabízejí mnohem nižší ceny než původní značkový lék. Díky přísným standardům kvality, které musí splňovat, jsou stejně účinné a bezpečné jako původní přípravky. Často těží z úspěchu originálního přípravku, takže ušetří také za marketing.

one-way-street-1113973_960_720

Generika ale přináší také jakýsi skrytý přídavek. Tím je, že snižování ceny samotného originálu, jehož cena často bývá i vícenásobná, než nově vynalezené alternativy. Proto si jej ne všichni mohou dovolit. Pokud se masově začne prodávat a užívat kopie, nezbývá originálu nic jiného, než přizpůsobit cenu širší veřejnosti. Tedy ji samozřejmě snížit.

Aby se daný přípravek stal generikem slavnějšího léku, musí projít testem bioekvivalence. To znamená, že nové léky budou zaměnitelné za originál. Tím se dosáhne toho výsledku, že generika jsou stejně dobrá jako originál. Obsahují totiž stejnou účinnou dávku ve stejném množství jako referenční přípravek. Nejsou mezi nimi dovoleny rozdíly, co se kvality, účinnosti či bezpečnosti týká. Mohou ale vykazovat určité rozdíly ve farmaceutických vlastnostech (barva, tvar, označení).

medications-257336_960_720

Mezi nejslavnější generika patří alternativy dobrého modrého prášku. Ano, řeč je o Viagře, která znamenala průlom při řešení problémů s mužskou erekcí. Není proto divu, že má dnes již celou řadu alternativních výrobků, které dosahují stejných výsledků: Kamagra, Cialis, Lovegra, Cobra a mnohé další.

Všeobecně lze tedy shrnout, že generikum není sprosté slovo. Není to ani levná náhražka účinnějšího léku. Je to stejně dobrá alternativa, která umožňuje dostupnost většímu počtu pacientů. Než se ale dostane na trh, musí počkat 20 let (případně ještě dalších 5), než vyprší patent originálního přípravku. Poté již nic nebrání.

Co jsou generické léčivé přípravky?
Scroll to top