Kapající kohoutek, zkouška opravdového kutila

Jsme-li obdařeni alespoň základní manuální zručností a zároveň nám nechybí ve výbavě bytu základní nářadí, můžeme se pokusit, pustit do souboje s kapajícím kohoutkem sami. Budeme k tomu potřebovat pořádné kleště, nejlépe stavitelné, tzv. „sikovky“. Pak se nám určitě bude hodit nějaký hadr, šroubovák, nebo nějaký plochý nůž, na vyloupnutí starého těsnění. Tady nám vypomůže i příborový nůž. Podle druhu závady se může stát, že budeme potřebovat nové těsnění. Pokud jej nemáme, pomůže nám instalatérská nit, nebo páska.

sklenička u kohoutku

Ze všeho nejdříve musíme uzavřít přívod vody do kohoutku. Můžeme uzavřít přívod do celého bytu, ale je to zbytečné. Nesmyslně bychom omezili ostatní členy domácnosti v užívání vody. V drtivé většině případů stačí uzavřít kohoutek, který nalezneme pod vodovodní baterií, nebo vedle nádrže splachovacího záchodu. Je to malá kohoutek, kterému se v instalatérském slangu přezdívá „roháček“ díky tomu, že vychází ze zdi a hned se stáčí v pravém úhlu (za roh). K jeho uzavření stačí pootočit páčku o devadesát stupňů proti směru hodinových ručiček. Kohoutek uzavíráme při puštěné vodě z baterie, kterou opravujeme.
směšovací baterie

Většina netěsností je právě v napojení hadiček vedoucích k baterii nebo nádržky na onen roháček. Může jít o povolený spoj. V tom případě stiskneme matici, kterou jsme obalili hadrem, abychom zamezili poškození, kleštěmi a pokusíme se ji dotáhnout ke kohoutku. Pokud to půjde, máme zřejmě vyhráno. V opačném případě, máme problém s těsněním, které je nutné vyměnit.

Pokud správné těsnění nemáme, můžeme se pokusit o provizorní opravu. Použijeme k tomu speciální instalatérskou nit, nebo pásku. Tou omotáme přírubu hadičky vedoucí do kohoutku. Instalatérská páska je vyrobena s pružného, ale pevného silikonu. Pokud jej namotáme ve správné míře, příruba se do něj zaboří a měl by tak vzniknout spolehlivý těsný spoj. Vše zpětně dotáhneme pomocí matice. Tato oprava nějaký čas vydrží, ale pro jistotu je dobré si zakoupit příslušné těsnění.

Další problém, kde může vzniknout je přímo ve vodovodní baterii. Dnes používané pákové baterie, jsou docela sofistikované a už jen jejich rozebrání si vyžaduje nějaké ty instalatérské zkušenosti. Jejich opravu svěřte raději odborníkovi.

 


Kapající kohoutek, zkouška opravdového kutila
Scroll to top