Druhy bazénových vysavačů a jejich funkce

Mezi základní příslušenství k bazénu patří i bazénové vysavače. Mohou však budit dojem, že jde pouze o komerční záležitost, s minimálním významem.

Je opravdu vysavač do bazénu tak nutný?

Na tuto otázku existuje poměrně snadná odpověď, pokud si trochu osvěžíte poznatky z výuky fyziky. Ve vodním živlu působí různé fyzikální síly, ale vždy hraje rozhodující roli gravitace. Díky tomu dopadá cokoli ve vodních tocích i stojatých vodách vždy na dno, přičemž záleží na tom, s jakým časovým odstupem. Nelze tomu prakticky zabránit ani bazénovou filtrací, neboť její výkon není nikdy stoprocentní, a vždy se část nečistot usadí na dně. Bazénový vysavač je pak jediná možnost, jak ze dna nečistoty odstranit, aby se zpětně ve vodě nerozvířily.

občerstvení u bazénu

Ruční nebo automatický – budete-li vážně uvažovat o pořízení bazénového vysavače, měli byste vědět, že existují tři základní typy, a že každá kategorie má svá specifika. Do první z nich řadíme všechny automatické stroje s vlastním pohonem a vlastním filtračním okruhem. Jsou zcela nezávislé na čemkoli jiném a běžně se nasazují do bazénů přes noc, kdy připravují nádrž pro ranní osvěžení v čisté vodě. Počítejte ovšem s vyšší pořizovací cenou.

vnitřní bazén

Poloautomatické vysavače jsou o poznání levnější, ale také toho nedokážou tolik, co robotické stroje. Pohybují se sice po dně samočinně, ale musíte je připojit k vašemu filtračnímu okruhu a ponechat v provozu čerpadlo. Zároveň musíte počítat s tím, že vykonávají nahodilý pohyb, takže se někde projedou i vícekrát a mohou naopak minout místo, které zůstane bez povšimnutí.

Poslední, nejlevnější výrobky jsou ruční nástavce na teleskopickou tyč, tedy jakási obdoba klasického sáčkového vysavače na koberce. Nástavec se připojí k filtraci a pohyb po dně je zcela na vás. Pokud ovšem budete pečliví a důslední, zvládnete totéž, co robotický vysavač, a doslova za pár korun.

Druhy bazénových vysavačů a jejich funkce
Scroll to top