Jak zvládnout nástup do školky

Doteď jste byly jen spolu. Byla jste vždy po ruce, se vším pomohla, vysvětlila, utišila. Nyní vás čeká úplně jiný režim. Máte obavy, jak to váš drobeček zvládne? Nebude plakat, bude se mu ve školce líbit, najde si kamarády? Je zcela přirozené, že jste z toho nervózní. Proto vám přinášíme pár tipů, díky kterým tento životní milník zvládnete jedna, dvě.

děti

Příprava

Už během prázdnin si o školce povídejte, vyprávějte co tam bude vaše dítko čekat. Důležité je mluvit o školce pozitivně. Jaké ho tam čeká dobrodružství s kamarády, jak budou hodné paní učitelky, které mu ukážou nové hračky. Pokud máte školku blízko bydliště, choďte okolo ní na procházky.

Tip: doma si hrajte na školku

Den D

Nervy a vzrušením jste nemohla spát. Ráno nachystat batůžek a vyrazit. Jestli tušíte, že bude vaše dítě plakat a bude chtít s vámi odejít domů, neprodlužujte loučení. Někdy se také doporučuje, aby do školky zpočátku vodil tatínek.

Další dny

Někteří rodiče zvykají dítě postupně, nejdříve chodí domů po obědě. A až s postupem času začne ve školce spát do odpoledne. Vycházejte z povahy dítěte, vy ho znáte nejlépe a také samozřejmě z vašich možností. Každopádně vždy musí znát přesnou dobu vyzvednutí.

školka

Pomocníci při pláči

Každé loučení v šatně je horor. Nevíte, jak to překonat. Následující tipy jsou od maminek 100% ověřené. Zkoušejte co bude fungovat u vás a nevzdávejte to. 

Školkový plyšák – udělejte si výlet do hračkářství a nechte samo dítě, ať si vybere plyšáka. Vysvětlete, že ho bude nosit každý den sebou do školky, kde ho bude ochraňovat.

Tetování – každé ráno obtiskněte na ručičku tetovačku. Opět můžete říct, že je to ochranné tetování a když bude dítěti smutno, jen se na něj podívá vzpomene si na vás.

                 Tip: poslouží také malý náramek

Rozvrh – načrtněte si na papír týdenní rozvrh. Za každý den ve školce, dejte do příslušného čtverečku razítko. V rozvrhu nakreslete i malé odměny například: v pondělí po školce zmrzlina

Fotka – přibalte dítěti do batůžku společnou fotografii. Při smutku se na ní může podívat a poslat pozdrav na dálku s tím, že už vás brzy uvidí.

Všem přeji klidný nástup do školky. A nezapomeňte, když budete v pohodě vy, bude i dítě.

Jak zvládnout nástup do školky
Scroll to top