Nespoléhejme pouze na štěstí a pomoc druhých. Jak snížit riziko znásilnění?

Roční statistiky nehlásí výrazný nárůst přepadení a znásilnění žen, ale jejich brutalita stále stoupá. Ročně jsou přepadeny a znásilněny tisíce žen. Násilníci bohužel nejsou vždy jen cizí lidé, které potkáme v parku, velmi často se jedná o člověka, který nás dobře zná, o rodinného příslušníka, nebo blízkého známého. V takovém případě je nutné se okamžitě bránit a vše oznámit člověku, kterému věříme.
sama na schodech

Statistiky znásilnění jsou velmi nepřesné vzhledem k tomu, že nemalé množství žen tento trestný čin neoznámí, ať z pocitu viny, nebo strachu o sebe či blízké. Jak ale můžeme minimalizovat riziko, že k takovému přepadení na ulici dojde?

1) Vyhýbat se opuštěným místům

Která z nás si občas nemá chuť zkrátit cestu přeběhnutím přes park, nebo jiné méně frekventované místo. Toto se ale může velmi nevyplatit. Pokud už musíte jít za tmy sama, raději se vydejte rušnou a lépe osvětlenou ulicí, i za cenu delší cesty. Při každodenním vracení se za tmy vždy měňte svou trasu. Pokud je nutné jít po kraji silnice, vždy choďte v protisměru, předejdete tak riziku nečekaného zavlečení do auta. A hlavně vždy dejte někomu blízkému vědět, kde se budete nacházet a kdy se plánujete vrátit!

2) Být obezřetná tam, kde se pije alkohol

Je obecně známo, že alkohol uvolňuje zábrany a v mnoha mužích může vyvolat pocit, že jsou ženami sváděni, jinak řečeno, že si o to ženy sami říkají. Tato situace může nastat na diskotékách, oslavách, večírcích, kde alkohol teče proudem. Pár nevinných pohledů či úsměvů a NE nemusí být později bráno jako odpověď. Proto pijte s mírou.
nebezpečí ve tmě

3) Nechodit večer vyzývavě oblečena

Za znásilnění může vždy útočník, ne žena, to je dané. Ale pokud žena ví, že se bude večer vracet sama, nedoporučuje se vyzývavé oblečení (velký výstřih, krátká sukně), které může případného agresora vyprovokovat.

4) Mějte vždy připravený sprej nebo paralyzér

Spreje i paralyzéry se vyrábí ve velikosti vhodné do kapsy nebo kabelky, v mnoha designech a provedeních. Pomůže i malá svítilna, která je často součástí. Tato šikovná věcička dokáže případného agresora vyřadit a poskytne tak čas na útěk do bezpečí. Je ale nutné mít sprej či paralyzér připravený v ruce, ne ho hledat později v kabelce. Vítězí moment překvapení!

Nespoléhejme pouze na štěstí a pomoc druhých. Jak snížit riziko znásilnění?
Scroll to top