Topení v rodinné domě


Něco stojí

Teploty v zimních měsících nějakou nijak vysoká, a proto potřebujeme mít vytápění, abychom se neklapali zimou a mohli doma normálně fungovat. U panelových domů toho moc nevymyslíme, protože do jednotlivých bytových jednotek je teplo přiváděno přímo, takže nemusíte nic moc víc řešit. S rodinnými domy už je to jiné, protože zde musíme mít většinou svůj zdroj tepla. Jeho výkon se odvíjí od velkosti domu a jeho ztrát.

klasický budík

Ty je zapotřebí co nejvíce minimalizovat, protože unikající teplo znamená unikající peníze. Zateplení nemovitosti něco stojí, ale zase se nám tato investice vrátí. Jaký druh vytápění zvolit? To je nyní velmi diskutována otázka. Někdo se vrací k tuhý palivům, kde už také stoupají ceny dříví a uhlí. Dříve byl zcela běžný plyn, ovšem ten stát nechce dále moc podporovat, protože situace na východně se nijak dobře nevyvíjí. Nikdo také neví, jaký bude další vývoj ceny, přičemž zdražení může nastat dost výrazné.

Tepelné čerpadlo

V tomto typu vytápění je vidina budoucnosti, protože je ekologické a k provozu je potřeba jenom určité množství elektřiny. Kromě ohřevu vody v radiátorech se stará i o tu pitnou, takže vyřešíme dvě mouchy jednou ranou. Jak to celé funguje? Záleží na tom, jaký typ čerpadla máme, ale v podstatě jde o to, že bere energii danému prostředí. Vzduchu v tomto zařízení se stlačuje, přičemž s kompresí vzniká i teplo. Tepelné čerpadlo Plzeň na vzduch funguje i ve větší zimě, protože už tak chladnému vzduchu teplotu ještě odebere. S efektivitou je na tom mnohem lepší princip zemře voda.

tepelné čerpadlo

Potíž je v počáteční investici, protože je o dost vyšší. Vzhledem k nízkému provozu se je na tom návratnost dobře. Ve finále tedy může být pořizovací cena nižší a náklady na provoz vyšší nebo přesně naopak. Také záleží na konkrétní nemovitosti, protože když k nám nevede plyn, tak si těžko koupíme plynový kotel.

Topení v rodinné domě
Scroll to top