Jak mohou překonávat schodiště lidé s pohybovým postižením

Naprostá většina z nás považuje schody za něco samozřejmého, čemu není potřeba věnovat větší pozornost. Setkáváme se s nimi každý den, ať už doma či v zaměstnání. Jejich překonávání už máme tak začleněné do naší svalové paměti, že nad ním nemusíme prakticky vůbec přemýšlet.

Avšak zdaleka ne každý má takové štěstí, že má dvě zdravé nohy. Mnoho lidí má s chůzí problémy, ať už trvale, například díky artróze či nějaké vadě, nebo dočasně, jako například v případě zlomeniny. Ať už je však příčina jakákoliv, důsledek je stejný: překonávání schodů se najednou stane téměř titánským úkolem.

schodiste4

Naštěstí naše společnost je mimo jiné založena také na tom, že pomáháme těm slabším. A to platí i v tomto případě. Proto jsme vynalezli několik věcí, které jim mají překonávání schodů usnadnit. Jaké to jsou?

V první řadě je to zábradlí. To najdete u každého schodiště KMK Design. O něj se mohou lidé opřít a přenést tak na něj podstatnou část své váhy. Nohy tak nesou mnohem menší hmotnost, a je tedy pro ně snadnější se pohybovat.

Někdy však ani to nestačí. Platí to zvláště v případech, kdy daný člověk nohama téměř vůbec nepohne. Zde přijdou k užitku berle. Ty mohou nohu částečně nahradit, a umožnit pohyb po schodech, aniž by bylo nutné ji nějak zatěžovat. Problém je, že jsou obvykle vhodné jen v případě, kdy je postižena pouze jedna noha.

eskalator1

Na mnoha veřejných místech najdeme také jezdící schody. Ty člověka vyvezou nahoru, aniž by se musel nějak namáhat. Ovšem vzhledem k jejich šířce nejsou příliš vhodné pro osoby na vozíčku.

Obvyklým řešením jsou také výtahy. Ty jsou zdaleka nejoblíbenější, a je jasné proč – vyvezou nás bez námahy, kam potřebujeme, a není nutné dávat pozor při nastupování či vystupování.

V neposlední řadě se pak v mnoha lékařských budovách i na radnicích objevily pojízdné sedačky, upevněné na zábradlí. Na ni se člověk posadí a ona jej vyveze, kam potřebuje.

Jak je vidět, možností je dost. A to je dobře. A kdo ví, možná jich v budoucnu bude ještě víc.

Jak mohou překonávat schodiště lidé s pohybovým postižením
Scroll to top