Proč umístit na svou zahradu právě pergolu? Jaké má výhody?

Pokud máme rodinný domek se zahradou, či chatu nebo chalupu s pozemkem, jistě chceme, aby vypadala co nejlépe. Přeci jen, má to být místo, kde si budeme moci odpočinout a v klidu relaxovat a nabírat síly na další pracovní nasazení.

K tomu je však potřeba, aby nám byl pohled na ni příjemný. Samozřejmě, každý má jiný vkus – někdo dává přednost snadno udržovatelnému trávníku, jiný rád pěstuje zeleninu a ovoce, další zase miluje barevné záhony květin.

pergola1

Ať tak či tak, je jasné, že abychom zde měli veškeré pohodlí, které potřebujeme, pak to zdaleka nestačí. Potřebujeme minimálně nějaký zahradní nábytek, abychom si měli kam sednout. Ovšem to není vše.

Asi každý ví, jak příjemné je uchýlit se v horkém letním dnu do stínu a nechat se ovívat lehkým vánkem. K tomu je však potřeba, aby onen stín něco vrhalo. Jistě, tuto službu mohou zastat stromy, nelze však zapomínat, že jak se Slunce pohybuje, bude se pohybovat i jejich stín. Zde tedy bude nutné prakticky neustále nábytek posouvat.

Proto jsou oblíbenějším řešením nejrůznější pergoly. Ty bývají obvykle dřevěné, a často mohou být doplněny například břečťanem, který se po nich bude plazit a dodá jim více přírodní vzhled. Avšak to není jediný důvod, proč umístit na svou zahradu pergolu.

pergola2

Jednou z věcí, které nám přináší, je soukromí. Jistě, výhled je pěkná věc, avšak nesmíme zapomínat, že i ostatní budou vidět k nám. A to je ne vždy příjemné. Například můžeme mít z jedné strany sousedy příliš blízko na náš vkus. Pergola nás pak ochrání před nejen jejich zvědavými pohledy, zatímco nám umožní výhled do dalších stran.

Samozřejmě není i přes své výhody vhodná všude. Pokud například bydlíte či máte chalupu úplně na samotě, a navíc je v horách, kde nepanují tak vysoké teploty, pak může být i zbytečná.

Závisí to však na vašem rozhodnutí. Jen si však vše předem dobře promyslete, ať neprohloupíte.

Proč umístit na svou zahradu právě pergolu? Jaké má výhody?
Scroll to top